BAROLO DOCG

strefa produkcji Barolo należy do dziedzictwa UNESCO!!!!

22 czerwca 2014roku region Langhe, czyli wzgórza Barolo i Barbaresco zostały umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
czytaj wiecej

Pochodzenie I Oznaczenia

Barolo to małe miasto w obszarze Piedmont (północno-zachodnia część Włoch), które dało nazwę jednemu z najsłynniejszych włoskich czerwonych win, nazywanego „królem wśród wina i winem królów". Wynalazcą tego wina była rodzina Falletti, Marchesi di Barolo (Władcy Barolo), którzy ofiarowali beczkę swojego wina królowi Włoch około roku 1840. Królowi wino tak smakowało, że rodzina królewska zakupiła winnice w obszarze Barolo i częstowała swoich gości winem Barolo podczas oficjalnych spotkań. Barolo było więc winem reprezentującym Włochy całemu światu przez długi czas.

Barolo DOCG jest wytwarzane z winogron Nebbiolo. Nebbia po włosku oznacza mgłę, a nazwa winogrona została nadana najprawdopodobniej dlatego, że podczas zbiorów przeważają mgliste dni lub z powodu kwiatów otaczających winogrona.

Obszar produkcji rozpościera się na wzgórza 11 miast: Barolo, Castiglione Falletto, Serralunga d'Alba, Cherasco, Diano d'Alba, Grinzane Cavour, La Morra, Monforte d'Alba, Novello, Roddi, Verduno, wszystkie w prowincji Cuneo, południowo- zachodniej części obszaru Alba (włoskiego miasta słynącego z rzadko występujących I drogich białych trufli.) Cały obszar nosi nazwę Langhe i jest również znany z produkcji innego wspaniałego wina Barbaresco ( które jest nazywane młodszym bratem Barolo), również wytwarzane z 100% winogron Nebbiolo.

W mieście Barolo od września 2010r. można zwiedzać muzeum Barolo www.wimubarolo.it

.

Region Piedmont

.

Langhe

.

Strefa Produkcji Barolo

Produkcja Barolo

Tradycyjna metoda produkowania Barolo wymaga, żeby skórki z winogron pozostawały z sokiem podczas fermentacji przez 15-20 dni. Dzięki temu wino jest bogate w taniny i potrzebuje 8-10 lat dojrzewania w dużych dębowych beczkach i w butelkach, żeby stać się bardziej miękkie i łatwiejsze do picia, bogate i złożone. Od 1980r. zaczęto produkować Barolo inną metodą. Skórki winogrona krócej pozostawały w soku (7-10 dni) a wino dojrzewało w mniejszych beczkach (barriques), co skróciło czas „wygładzania” wina, które szybciej stawało się miękkie i łatwiejsze do picia. Dziś niektórzy producenci nadal stosują metodę tradycyjną, są też tacy, którzy produkują Barolo metodą młodszą. W konsorcjum trwa dyskusja, która metoda jest lepsza. Obecnie producenci starają się łączyć obie metody aby zachowywać bogactwo i złożoność metody tradycyjnej z łagodnością pochodząca z nowoczesnej metody.

Wg zasad DOCG Barolo musi dojrzewać przez przynajmniej 3 lata, z czego półtora roku musi być przechowywane w dębowych beczkach (może trafić do sprzedaży po 1. stycznia czwartego roku po zbiorach). Jeżeli dojrzewanie trwa do pięciu lat wino zyskuje tytuł Riserva.

Max.8000 kg winogron na hektar
Min.alkohol 13%
Min.kwasowości 5%
Min. dry extract 23%

smak Barolo

Kolor Barolo to kolor granatowej czerwieni z rubinowymi refleksami, które mają tendencje do zmieniania się w pomarańcz w miarę upływu czasu.

Zapach jest owocowy z wyraźną nuta przypraw. Wrażenia czerwonych porzeczek, wiśni w likierze, dżemu są obecne i w nosie i ustach, razem z zapachami róży, fiołków,cynamonu, pieprzu, orzechów, wanilii, a czasem lukrecji, kakao i skóry.

Barolo to wino, które staje się coraz lepsze w miarę upływu czasu, ale uzależnione to jest oczywiście od zdolności wytwórcy i od pogody. Niektóre roczniki (1998,1999,2000,2001) mogą leżakować przez długie lata w piwnicach. W roku 1977 wcale nie wyprodukowano Barolo, a rok 2002, ze względu na deszczowe lato wymagało ogromnych umiejętności, żeby wyprodukować dobre Barolo.

Barolo wspaniale łączy się z czerwonym mięsem, dziczyzną, truflami, makaronami z ciężkim sosem, bogatym risotto, długo dojrzewającymi serami. Smakuje też wspaniale samo, jako że, tak jak inne wybitne wina, nazywane jest winem do medytacji.

Zalecane jest podawanie Barolo w  18-20°C  w dużych kieliszkach

BAROLO CHINATO

Dodając zioła i przyprawy do Barolo możemy otrzymać Barolo Chinato. Najczęściej dodawanymi składnikami są: cynamon, kolendra, kwiaty Irysu, mięta, wanilia. Jako rezultat uzyskujemy łatwe do picia, gładkie wino, które, jako jedno z niewielu, może być spożywane z czekoladą.

links

langhevini
paesaggi vitivinicoli

www.baroloworld.it
www.langhevini.it
www.wimubarolo.it
www.piemonteonwine.it
www.wineintro.com/types/barolo.html
http://www.paesaggivitivinicoli.it/index.php/en/