Korki

korki

Korki do butelek z winem produkowane są  z kory  specjalnej odmiany dębu zwanej Quercus Suber. Drzewo to rośnie w klimacie śródziemnomorskim , w północnej Afryce i na południu Europy. Główni producenci to Portugalia i włoska wyspa Sardynia.  Drzewo od zasadzenia potrzebuje ok. 30 lat, żeby można pozyskać materiał do produkcji korków. Jednak po 30 latach producenci jedynie usuwają pierwszą warstwę kory i muszą odczekać kolejne 10 lat, aby kora drzewa była gotowa do produkcji korków. Od pierwszego zbioru kory, przydatnej do produkcji korków, kolejne zbiory mogą się odbywać co 10 lat, nie częściej. Jest to więc dość drogi produkt w produkcji. Korek jest najlepszym surowcem  używanym do zamykania butelek z winem, które musi leżakować kilka lat. Nie tylko dlatego, że jest materiałem elastycznym , który można dopasować do szyjki butelki i który daje zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami z zewnątrz, ale też dlatego, że porowatość struktury pozawala na dostawanie się do środka niewielkich ilości tlenu, który to proces zapewnia wspaniały smak wina długo leżakującego. Zbyt dużo tlenu zepsułoby wino zupełnie, a brak dopływu tlenu sprawiłby, że wino długo leżakujące nie nabierałoby wspaniałego smaku wraz z upływem czasu. 

Różne Rodzaje Korków

Korki do wina wysokiej jakości zrobione są z jednego kawałka korka. Dla wina musującego i średniej jakości korki robi się z części łączonych w całość. Do produkcji wina ekonomicznego, tańszego używa się korków powstających
z granulatu korkowego. 

Defekt Korka

Od połowy 1990r. niektórzy producenci wina zaczęli używać plastykowych produktów do zamykania butelek, żeby zapobiec powstawaniu posmaku korka w winie. Efekt smaku korka jest wynikiem działania grzybów zwanych Armillaria Mellea, który może pojawić się w korku. Oblicza się, że ok. 5-7% butelek wina ma ten defekt.
Efektem jest smak „mokrej gazety” lub „mokrego psa”, jak niektórzy wolą opisywać to doznanie. Oczywiście wino takie nie nadaje się do spożycia . Dlatego przy produkcji młodego wina, które nie musi leżakować, zachęca się producentów do używania plastykowych produktów.