BARBARESCO DOCG

strefa produkcji Barbaresco należy do dziedzictwa UNESCO!!!!

22 czerwca 2014roku region Langhe, czyli wzgórza Barbaresco zostały umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
czytaj wiecej

Pochodzenie I Oznaczenia

Barbaresco to nazwa miejscowości położonej w regionie Piedmont, w północno- zachodnich Włoszech, w regionie Langhe, gdzie są produkowane również inne ważne włoskie wina takie jak: Barolo, Barbera, Roero.

Pochodzenie tego wina jest opisywane przez legendy. Niektórzy mówią, że Galowie przybyli do Włoch  z powodu wspaniałego wina zwanego Barbaritium. Inni twierdzą, że nazwa Barbaresco wywodzi się od ludów barbarzyńskich, które zamieszkiwały  wzgórza w tym regionie.

Profesor Domizio Cavazza, dyrektor szkoły enologicznej w Albie, określił dokładne właściwości tego wina
w drugiej połowie XIX wieku, kiedy hrabia Cavour, markiz Falleti i rodzina królewska z Savoy byli bardzo zainteresowani Barolo.
 
Barbaresco jest uważane za „bliźniaka” Barolo. Produkcja regulowana jest przez to samo konsorcjum
„Corsorzio di tutela Barolo, Barbaresco, Alba, Langhe e Roero”. Barbaresco zostało piewszym włoskim winem uhonorowanym oznaczeniem DOC w 1966 roku, a w 1980 roku, pierwszym winem DOCG.  

Obszar produkcji Barbaresco to cały obszar miejscowości Barbaresco, Treiso i Neive oraz część terytorium
rejonu Alba.

Produkawane są dwa rodzaje Brabaresco: Barbaresco DOCG oraz Barbaresco DOCG Riserva

.

Region Piedmont

.

Langhe

.

Strefa Produkcji Barbaresco

Produkcja Barbaresco

Barberesco jest produkowane z winogron Nebbiolo. Nazwa Nebbiolo pochodzi od słowa „nebbia” oznaczającego mgłę, która pojawia się często w czasie winobrania.

Barbaresco DOCG musi dojrzewać przez minimum 26 miesięcy,  w czasie których minimum 9 miesięcy musi przebywać w dębowych beczkach. Natomiast Barbaresco DOCG Riserva musi dojrzewać przez minimum 50 miesięcy. Minimalna zawartość alkoholu to 12%, większość dostępnych win Barbaresco zawiera 13,5% alkoholu.

OznaczeniaWinogronomaksymalna wydajność winogrona [kg/hektar]maksymalna wydajność wina [l/hektar]minimalne czas dojrzewaniaGotowe do spożyciamin zawartość alkoholu
Barbaresco DOCG100% Nebbiolo
8000
5600
26 miesięcy, z czego przynajmniej 9 w drewnianej beczceod 01.01 trzeciego roku po winobraniu
12%
Barbaresco DOCG Riserva100% Nebbiolo
8000
5600
50 miesięcy, z czego przynajmniej 9 w drewnianej beczceod 01.01 piątego roku po winobraniu
12%

smak Barbaresco

Barbaresco ma intensywny kolor od rubinowego po czerwony granat. Bukiet zapachowy jest bardzo złożony i może zawierać woń wiśni, jagód, kwiatów, takich jak róże lub fiołki, ale też zieloną paprykę, cynamon, trufle, lukrecję, wanilię a nawet anyż.  W miarę dojrzewania wino może rozwinąć bardziej ziemiste, przydymione nuty zapachowe, jak smoła lub zwierzęca skóra.

Wspaniale łączy się z daniami z trufli, czerwonego mięsa i dojrzewających serów.

Powinno być spożywane w temperaturze 18-20 stopni w dużych kieliszkach do wina czerwonego, szerokich na górze, co pozwoli docenić złożoność aromatów.